15 czerwca w Bazylice św. Pawła za Murami odbędzie się beatyfikacja Floriberta Bwana Chui, młodego Kongijczyka, członka Wspólnoty Sant'Egidio, męczennika w walce z korupcją. Ceremonii będzie przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych.

Wspólnota Sant'Egidio z radością ogłasza, że beatyfikacja Sługi Bożego Floriberta Bwana Chui odbędzie się 15 czerwca o godz. 17.30 w Bazylice św. Pawła za Murami pod przewodnictwem kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii ds. Kanonizacyjnych.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele diecezji Goma, z jej ordynariuszem bp Willy Ngumbi na czele, oraz liczni przedstawiciele kongijskiego Kościoła, w tym kardynał z Kinszasy Fridolin Ambongo.

Dziękujemy za świadectwo wiary i świętości tego młodego człowieka, który żył we Wspólnocie miłością do ubogich i troską o maluczkich. Floribert, celnik na granicy z Rwandą, działający od czasów studiów w Szkole Pokoju Sant'Egidio w Gomie, odmówił zgody, w zamian za przyjęcie łapówki, na wiazd ładunków zepsutej żywności, która zagrażałaby życiu najuboższych. Za tę decyzję, w lipcu 2007 roku, torturowano go i zabito w wieku zaledwie dwudziestu sześciu lat. Jego męczeństwo "z nienawiści do wiary" uznane przez Papieża Franciszka w listopadzie ubiegłego roku, utorowało drogę do beatyfikacji, ponieważ związane było z korupcją i kultem pieniądza za wszelką cenę, które to zatruwają przyszłość i nadzieje Afryki. Opór Floriberta wobec zła jest znakiem nadziei i zmartwychwstania dla męczeńskiego regionu Kivu, nękanego od lat przez straszliwą wojnę domową, która w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej się zaostrzyła, ale także dla wszystkich młodych mieszkancow Afryki, stanowiących zdecydowaną większość jej populacji.
 
Tymi słowami papież Franciszek wspominał go 2 lutego 2023 r. na Stadionie Męczenników w Kinszasie podczas swojej wizyty w Demokratycznej Republice Konga:
"Młody człowiek, taki jak wy, Floribert Bwana Chui, mając zaledwie dwadzieścia sześć lat, został zabity w Gomie za blokowanie przejazdu zepsutej żywności, która mogłaby zaszkodzić zdrowiu ludzi. Mógł to sobie odpuścić, ludzie by się nie dowiedzieli, a on by jeszcze zarobił. Jednak jako chrześcijanin modlił się, myślał o innych i postanowił być uczciwy, mówiąc "nie" brudowi korupcji. Jest to zachowanie czystych rąk, podczas gdy ręce, które są zaangażowane w obracanie pieniędzmi, stają się zakrwawione. Jeśli ktoś wyciąga do ciebie kopertę, obiecuje ci przysługi i bogactwo, nie wpadnij w pułapkę, nie daj się oszukać, nie daj się pochłonąć przez bagno zła. Nie daj się pokonać złu i nie ulegaj mrocznym intrygom pieniądza, które inaknie pogrążą cię w nocy. Być uczciwym to błyszczeć dniem, to szerzyć światło Boga, to żyć błogością sprawiedliwości: zło dobrem zwyciężaj!".